"Poprvé to odhaluje míru strachu a ztrátu důvěry ve vedení uvnitř Al-Kajda, o čemž jsme dosud neměli informace," tvrdí jeden z expertů na Pákistán Nicholas Schmidle.
Americká CIA podnikla v Pákistánu loni přibližně 50 náletů s pomocí bezpilotních letounů. Při těchto úderech zlikvidovala polovinu vedení Al-Kajdy a několik set bojovníků této teroristické organizace. Podle tajné služby se tak vedení Al-Kajdy dostalo pod nejsilnější tlak od bombardování své afghánské základny Tora Bora v roce 2001.
Zadržený dokument tvrdí, že přesnost útoků zajišťují špióni "kteří jsou rozlezlí po oblasti jako kobylky ... a proto mnoho statečných velitelů odešlo ... a tolik skrýší bylo zničeno."
"Přesnost úderů bezpilotních letadel je tak jednoznačná, že se Al-Kajda nebo Táliban ani nesnaží o odvetnou kampaň na úrovni tvrzení, že útoky zabíjejí hlavně civilisty, ženy a děti. Raději mlčí," argumentuje Schmidle.
Civilní oběti se ovšem nedají vyloučit zcela. Nicméně nejmenovaný americký činitel tvrdí, že Al-Kajda zabíjí mnohem více nevinných civilistů na územích , kde operuje, než bezpilotní letouny.
Při útocích amerických bezpilotních letadel na ozbrojence v pákistánském Jižním Vazíristánu zemřelo 17 lidí, dalších 27 bylo zraněno. Nálet měl za úkol zneškodnit komunikační centrum povstalců a sídlo šéfa pákistánského Talibanu.
V regionu u hranic s Afghánistánem podle zpravodajských činitelů operují také pákistánské jednotky, které se připravují na ofenzivu proti bojovníkům Talibanu.
Od loňského srpna podle AP podnikly USA asi 40 náletů automatických letadel na cíle v pákistánském příhraničí. Washington se nikdy k účasti na těchto operacích, při kterých umírají i civilisté, nepřihlásil.
Většina Pákistánců nálety kritizuje a Islámábád proti nim oficiálně protestuje. Přesto se mnozí experti domnívají, že je vláda tajně podporuje.